Історія безфосфатних порошків

Історія безфосфатних порошків

Колись прання було дуже важкою роботою: білизну полоскали в крижаній річковій воді, виварювали в бочках, товкли камінням та щосили терли. Пральні засоби теж не вражали ефективністю – люди використовували золу та пісок, варили мило з сала тварин… Наприклад, давні греки прали у глинистому ґрунті – викопували у ньому невеличкі ями та наливали туди воду. Білизну у таких «коритах» топтали ногами, а потім полоскали та розстилали на морському березі. Так хвилі завершували прання.

А перший пральний порошок у сучасному розумінні з’явився у 1907 році. Це був Persil, а його винахідником був німецький хімік Фріц Хенкель. Новий засіб одразу став популярним завдяки своїй ефективності та зробив переворот у сфері прання. З часом змінювалися потреби користувачів, розвивалася хімічна галузь, порошки постійно вдосконалювалися. У них стали додавати різні інгредієнти для покращення якості прання: ензими, поверхнево-активні речовини, силікати, антисорбенти тощо. Також до складу почали включати й фосфати, які пом’якшували воду та перешкоджали утворенню накипу на елементах пральних машин.

Але згодом стало зрозуміло, що фосфати шкодять навколишньому середовищу. Зі стічними водами вони потрапляють до озер та інших водоймищ та забруднюють їх надмірною кількістю фосфору. Це призводить до цвітіння води та негативно діє на водні організми. Перший у світі безфосфатний порошок з’явився у 1983 – це був Persil. Завдяки тривалим дослідженням компанії Henkel вдалося створити дійсно якісні засоби для прання. Вже з 80-х років європейські країни забороняють чи суттєво обмежують використання пральних засобів із фосфатами. Наприклад, у Німеччині заборонили подібні порошки ще у 1986 році. Не знайдете пральних засобів із фосфатами і в багатьох інших країнах ЄС: Бельгії, Австрії, Італії, Нідерландах… Решта, як Фінляндія, добровільно зменшує використання фосфатних порошків: зараз на фінському ринку 95% безфосфатних пральних засобів. В Україні фосфати поки що не заборонені, хоча про їхню шкідливість відомо. Останнім часом законодавці обговорюють можливість зниження масової долі фосфатів (в перерахунку на P2O5) з 17% до 0,5 грамів загального фосфору на один стандартний цикл прання, що дорівнює 0.3%. Але вже зараз варто надавати перевагу безфосфатній продукції.

Зрештою, в Україну компанія Henkel постачає безфосфатні засоби ще з 2009 року. На сьогодні усі пральні порошки Henkel не містять фосфатів та дбайливо ставляться до навколишнього середовища: Persil, Losk та Rex. Щоб прання залишалося ефективним, шкідливу речовину замінили на спеціальний полімер та фосфонати (попри схожі назви, цей компонент відрізняється від фосфатів). Фосфонати пом’якшуть воду і, таким чином, роблять прання ефективним. Усі інгредієнти, що використовує в виробництві пральних порошків компанія Henkel, протестовані в рамках добровільної дослідницької програми HERA та зареєстровані в REACH – офіційній системі оцінки хімічних речовин ЄС. Тож, показники якості пральних порошків Persil, Losk, Rex контролюються міжнародними європейськими організаціями.

Україна, на жаль, ще не ухвалила європейських стандартів щодо фосфатів, але піклуватися про природу ми з вами можемо вже зараз. Відмовившись від засобів, які згубно впливають на навколишнє середовище, ви робите світ чистішим.

© 2013 Хенкель Україна
Політика конфіденційності
Дані
Правові положення
Хенкель у світі