Фосфонати – не фосфати!

Фосфонати – не фосфати!

Їх назви відрізняються усього двома буквами – але різниця для довкілля набагато більша. Фосфонати, як і фосфати, являють собою сполуки фосфору, які служать для пом’якшення води. Але фосфонати мають дещо іншу структуру молекули і, відповідно, інакші хімічні властивості. Як відомо, шкідливий вплив фосфатів на екосистему полягає перш за все у заболочуванні водойм. І причиною цього явища є надмірне цвітіння синьо-зелених водоростей, яке спровоковане підвищеною кількістю фосфору у воді. Як же цю проблему вирішують фосфонати?

По-перше, концентрація фосфору у вигляді фосфонатів у миючих засобах значно нижча, ніж концентрація фосфатного фосфору. Це означає, що у довкілля потрапляє набагато менша кількість фосфору як такого. По-друге, фосфонати розпадаються повільніше, ніж фосфати. Тобто фосфор у чистому вигляді вивільняється поступово, протягом тривалого часу. Це має велике значення, адже цвітіння водоростей відбувається переважно у теплу пору року, а пік цього процесу припадає зазвичай на кінець літа. Тому саме у цей час фосфор найбільше впливає на екосистему. А повільніший розпад фосфонатів робить цей вплив не таким інтенсивним.

Таким чином, з фосфонатами у навколишнє середовище потрапляє набагато менше фосфору. І разом з тим біологічна доступність цього фосфору для водоростей та мікроорганізмів суттєво нижча. Отже, наявна і кількісна, і якісна різниця між фосфатами та фосфонатами. Використання фосфонатів суттєво зменшує ризик евтрофікації водойм (тобто появи надмірної кількості водоростей та загибелі нормальної флори та фауни).

І варто про це пам’ятати при виборі прального порошку. Адже нікому не хочеться під час прогулянки в улюбленому парку чи десь за містом побачити болото і трясовину замість прозорого озера чи дзвінкої річки. А це багато в чому залежить від нас із вами!

© 2013 Хенкель Україна
Політика конфіденційності
Дані
Правові положення
Хенкель у світі